sobota, 3 grudnia 2011

Aby zima znów nie zaskoczyła portfeli

Chociaż polska zima bywa piękna, to jednak jest dosyć ciężką porą roku. I nie chodzi tu tylko o złe warunki pogodowe. Niestety wpływa także na nasze portfele solidnie je uszczuplając. Ogrzewanie, zimowe ubrania, paliwo czy wyjazdy na ferie sprawiają, że pieniądze topnieją w oczach. Do zimowych wydatków warto przygotować się z odpowiednim wyprzedzeniem.
Gorące przygotowania do zimy

O tym jak bardzo zima uszczupla portfel wiedzą wszyscy, którzy odczuli podwyżki cen energii w czasie ostatniej, wyjątkowo mroźnej zimy. Co roku opłaty za ogrzewanie rosną, a w tym sezonie będziemy musieli doliczyć do podwyżek nową stawkę VAT już za cały okres grzewczy.

Zwiększone rachunki to jeszcze nie koniec długiej listy wydatków. Konieczna jest jeszcze zmiana opon na zimowe, a czasem zakup nowych. W zimne dni samochód więcej pali i łatwiej o stłuczkę. Do tego dochodzą koszty związane z wymianą garderoby na cieplejszą i prawdziwa finansowa bomba w postaci Świąt Bożego Narodzenia i imprezy sylwestrowej.

Dlatego zanim zaczniemy wróżyć z fusów by poznać prognozę pogody na zimę, lepiej zabezpieczyć swoje finanse i być o nie spokojnym nawet w trakcie największych mrozów. Wystarczy zastosowanie odpowiednich środków zaradczych już po wakacjach, aby uchronić się przed zimową dziurą w portfelu.

Oszczędzanie na przetrwanie

Jak wynika z badań CBOS dla wielu Polaków oszczędzanie jest jedyną możliwością finansowego przetrwania zimy. Aż połowa Polaków na większe zakupy musi oszczędzać, choć bez problemu radzi sobie z codziennymi wydatkami. Tylko 13% z nas może cieszyć się na tyle dobrą sytuacją materialną, że pozwala sobie na wiele bez konieczności oszczędzania, a zaledwie 1% może pochwalić się życiem w luksusie.

Oszczędzanie nie jest jednak naszą domeną - szybko się zniechęcamy nie widząc efektów mimo odmawiania sobie wielu przyjemności. Zdaniem ekspertów Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF) jedną z głównych przyczyn takiego stanu rzeczy jest to, że nie potrafimy efektywnie wykorzystywać małych zaoszczędzonych kwot i za szybko oczekujemy spektakularnych zmian. Przykładowo odmawiając sobie kolacji w restauracji czy wyjścia do kina zamiast zaoszczędzić wydajemy je na bieżące wydatki. Wystarczy zmienić tą praktykę i przeanalizować domowy budżet, aby zacząć efektywnie oszczędzać.

Forma oszczędzania również nie jest bez znaczenia. Według ekspertów Związku Firm Doradztwa Finansowego większość Polaków najchętniej wybiera lokaty, a 1/10 oszczędności ciągle stanowi gotówka. - Duża część naszych oszczędności to również akcje i obligacje przymusowe, kupione przez OFE. Cały czas ostrożnie podchodzimy do alternatywnych form oszczędzania i inwestowania. W większości wolimy lokować pieniądze bezpiecznie i zachowawczo mówi Maciej Kossowski, Wealth Solutions i Związek Firm Doradztwa Finansowego.

Gdy budżet stopnieje

Często jedynym wyjściem z zimowego impasu, w którym utkwił nasz budżet jest dodatkowy zastrzyk gotówki w postaci kredytu lub pożyczki. W okresie przedświątecznym na rynku kredytów gotówkowych pojawia się wiele promocji, które zachęcają atrakcyjnymi warunkami. Zanim jednak zdecydujemy się na zadłużenie musimy dokładnie przeanalizować warunki umowy, obliczyć koszty i zwrócić uwagę na wszystkie haczyki.

-Warto dokładnie przyjrzeć się ofercie promocyjnej, ponieważ często wiąże się ona z koniecznością otworzenia rachunku w danym banku lub przyjęcia karty kredytowej. Należy być więc uważnym i sprawdzić, czy koszt, który poniesiemy z tytułu dodatkowych produktów nie przekroczy kwoty, którą zaoszczędzimy w promocji radzi Paweł Majtkowski, Expander i ZFDF.

Jeśli mamy trudność z wyborem kredytu możemy skorzystać z usług doradcy finansowego, który dopasuje ofertę kredytową do naszej sytuacji i wybierze najlepszą spośród wielu produktów. Jego pomoc może okazać się nieoceniona jeśli chcemy zaoszczędzić czas i mieć pewność, że kredyt nie przekroczy naszych możliwości finansowych oraz nie wpędzi nas w pętlę zadłużenia. Dodatkowo od eksperta dowiemy się jak poprawić zdolność kredytową i jaką kwotę musimy zacząć oszczędzać, aby pozwolić sobie na upragniony wyjazd na narty czy kosztowne prezenty gwiazdkowe.

Okres zimowy to z pewnością wstrząs dla portfela i wyzwanie dla budżetów domowych, ale na szczęście większość kosztów możemy przewidzieć odpowiednio wcześniej. Warto więc zadbać o finanse już po wakacjach i przygotować się nawet na najbardziej niespodziewane wydatki.
--
Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.